Jak postupovat při líhnutí kuřat?
Líhnutí trvá zhruba 21 dní.
Pro líhnutí potřebujeme:
- Líheň – udržuje teplotu a vlhkost během inkubace
- Oplozená vajíčka – oplozená vajíčka sežene u chovatele jako „násadová vejce“
Před líhnutím uchovávejte vejce v chladném prostředí 15°C (!! Né v ledničce!!) podobu maximálně 10 dnů. Vejce musí být uskladněny v platech a uložené špičkou dolů. Vejce se musí otáčet alespoň 2 denně o 45°.
Při přípravě líhně musíme dbát na hygienu. Tudíž je vhodné líheň před používáním vydesinfikovat. Zároveň zapněte líheň na 24 hodin bez vajec, abychom zkontrolovali, jestli líheň udržuje konstantní teplotu. Líheň umístíme do místnosti s teplotou 20-24C°.
Líhnutí 1-2 den
Násadková vajíčka vložíme do roštu špičatou stranou dolů. Teplota v líhni by měla být 37,7C° - kterou nastavíme ručně a nebo je tato teplota přednastavena výrobcem. Teplotu kontrolujeme teploměrem, aby nedocházelo k poklesu teploty. Ideální vlhkost je 55-66%. Vlhkost udržujeme doléváním vody do kanálků ve spodní části líhně
Líhnutí 3-18 den
Pro správné líhnutí je důležité otáčení vajec, s kterým začneme třetí den. Vejce otáčíte tak, aby se embrio nepřilepilo ke skořápku. Vejce otáčíme 2x denně (ráno / večer). Nebo můžete koupit automatickou líheň, která to bude dělat za vás. Teplota i vlhkost zůstávají stejné. Na konci osmého dne můžeme vejce prosvítit zda je v nich už vidět embrio.
Líhnutí 19-21 den
Devatenáctý den z líhně vejce vyjmeme. A s nimi otočný rošt. Který vyměníme za mřížku do líhně k dolíhnutí. Poslední tři dny s vejci nehýbejte. Teplotu udržujeme stále stejnou jen vlhkost musíte zvýšit na 70-80%. Tu zvýšíte přilitím vody do spodních kanálků líhně. Kuřata se mohou líhnout až 24 hodin. Líheň zbytečně neotvírejte, aby jim neutíkalo teplo.


Co dělat s kuřaty po vylíhnutí
Když se vám kuřátka začnou postupně líhnout nechte je ještě pár hodin v líhni schované. Některé tipy líhní disponují i tzv. dolíhní, která je právě určena k do-líhnutí kuřátek.
Jakmile budeme chtít kuřátka z líhně přesunout, musíme pro ně mít připravený prostor, ve kterém zůstanou, dokud nevyrostou a nezískají peří.
Kam kuřata umístit:
Kuřátka můžete přesunout na pár týdnů domů, do stodoly, anebo do sklepa. Zkrátka někam kde neprší, nefouká a kde teplo.
Měli bychom je umístit do nějaké krabice, plastového boxu či vaničky. V podstatě kamkoliv kde nebudou mít průvan a neutečou. Zároveň by prostor měl být dobře umyvatelný. Do těchto prostorů také musí proudit čerstvý vzduch, aby nedocházelo k udušení nebo přehřátí. Teplo zajišťují infračervené žárovky s lampou nebo keramické tepelné žárovky s lampou.
Výběr podestýlky:
Důležitou částí odchovu kuřátek je vhodná podestýlka. Kuřátka by neměla být na studeném a tvrdém povrchu. Dobrou volbou jsou hobliny nebo sláma. Tato podestýlka poskytuje měkký povrh, po kterém se kuřátkům dobře chodí. A hlavně se velmi dobře uklízí nepořádek, který kuřátka nadělají. Kuřata se NESMÍ podestýlat novinami. Protože za mokra jsou velmi kluzké a mohou vést k tzv. „roztažené noze“ malých kuřátek. K pohlcení vlhkosti můžeme do podestýlky přidávat alizé. Který zaručuje odchov kuřátek v suchu.
PRVNÍ TÝDEN
V tomto věku jsou kuřátka velmi náchylná, proto s nimi zacházejte velmi opatrně.
První týden je potřeba malá kuřátka udržovat při teplotě kolem 27-30 C°. K udržení této teploty dobře poslouží výhřevná deska (umělá kvočna). Která jim zajišťuje nejlepší podmínky v prvních dnech jejich života. Tato topná deska zajistí kuřatům dostatek tepla v období, kdy ještě nejsou schopna vlastní termoregulace. Každý následující týden snižte teplotu o jeden až dva stupně. Teploměr vám sice ukáže teplotu, kterou tam kuřátka mají, ale nejlepším ukazatelem jsou samotná kuřátka. Pokud se budou krčit pod zdrojem tepla je jasné, že jim je zima a podob...
Světelný režim = Světlo podporuje aktivitu kuřátek a jejich chuť k jídlu. Do čtvrtého dne věku svítíme kuřatům nonstop, poté zkrátíme délku svícení na 16 hodin. V 7-8 týdnu svítíme 8-9h. Doporučujeme používat nízkou intenzitu světla, aby nedocházelo ke kanibalismu.


Krmení kuřátek
První týdny podávejte krmnou směs pro nejmenší kuřata tzv. K1 nebo kuře mini a podob… Buďte opatrní s výběrem krmítek a napáječek. Kuřátka jsou malá a neposedná. Absolutně nevhodné jsou misky ať už na krmivo nebo na vodu. V misce krmení rozhrabou a znehodnotí. V misce s vodou se mohou utopit. Proto raději zvolte krmítka a napáječky k tomu určené (žlabová krmítka a kruhové napáječky). Ideálně s malými otvory a navrženy tak, aby je nepřevrhly.
V prvních dnech mají kuřátka velkou potřebu pít. Proto jim budete muset měnit vodu 2-3x za den. A pokud si nejste jistí s krmnou dávkou pro kuřátka, tak jim dejte na výběr, kolik toho snědí. Zkrátka, aby měli nonstop přístup k vodě i krmivu.
Je čas jít ven
Po dvou až třech týdnech, kdy se začne kuřátkům tvořit peří, můžeme kuřátka přesunout ven. Do oploceného výběhu. Oplocený by měl být i shora kvůli možnému napadení predátory (kočka, pes, káně a podob…) Ve výběhu musíme kuřátkům zajistit přístup k pitné vodě, krmení, a hlavně ke stínu. Pokud nebude hezké počasí může se stát, že vám kuřátka prochladnou. Vadí jim vítr, který bude jen lehce pofukovat. Proto raději zvažte, jestli je ideální čas na to je dát ven.
