MOŽNÉ PŘÍČINY ZTRÁTY PEŘÍ:
Nedostatečná strava = Slepice potřebují kvalitní a vyváženou stravu, která jim zajistí dostatek bílkovin, vitamínů a minerálů. Pokud slepice nedostávají dostatek těchto živin, mohou si vytrhávat peří, aby si zajistili přísun bílkovin a minerálů. Pokud nebudou mít slepice dostatečnou stravu, může to vést ke snížení imunity a vetší náchylnost k nemocem.
Parazité = Jedná se převážně o vnější parazity jako jsou – čmelíci, vši, blechy a roztoči, kteří se živý krví nebo peřím slepic. Tyto parazité způsobují slepicím svěděním, které vede k zánětům a infekcím kůže. Slepice mají nutkání si parazity z těla odstranit tím, že si vytrhají peří. Parazité se velmi dobře množí. Proto pokud zjistíme, že naše slepice mají parazity je nutné, aby byly co nejdříve odstraněni. Mohou totiž nenapadnout i ostatní slepice. To by vedlo k zamoření celého hejna a ohrožení zdravý a produktivity slepic.
Přepeřování = Jedná se o přirozený proces, kdy slepice obměňují staré peří za nové. Peří mění většinou 1x ročně, a to na podzim, kdy začíná být chladněji a ubývá denního světla. Přepeřování trvá obvykle několik týdnů a v tomto období slepice snášejí míň. Spotřebují spoustu minerálů a energie na tvorbu nového peří. Tudíž není důvod k obavám.
- Stres = Slepice jsou velmi citlivá zvířata, která reagují na jakoukoliv změnu (prostředí, chování, a zdravotní stav).
Stres může být způsoben:
- Nedostatkem prostoru – kurník nebo výběh jsou příliš malé a slepice nemá žádný osobní prostor
- Vysoká teplota – slepice nezvládají vysokou teplotu v uzavřených prostorech, přehřívají se
- Špatné osvětlení – některé druhy osvětlení vedou k vyšším teplotám v kurníku
- Hlukem
- Šikanou
- Dravcem
Onemocněním
Stres slepicím způsobuje úzkost, agresivitu a depresi. Slepice si tak mohou vytrhávat peří aby se uvolnili od napětí a nebo z nudy. Stres je potřeba snižovat, protože může negativně ovlivnit zdraví a snášku slepic.


CO SE MŮŽE STÁT, KDYŽ PŘIJDE SLEPICE O PEŘÍ
Omezení snášky = peří je složeno z bílkovin. Ty jsou potřebné k tvorbě vajec. Pokud slepice ztrácí peří, mohou mít nedostatek bílkovin, které následně musí čerpat z jiných zdrojů. To může vést ke ztrátě kvality vajec nebo dokonce i k omezení snášky. Ztráta peří může ovlivnit také hormonální rovnováhu slepic, která je důležitá pro reprodukci ( slepice jsou méně plodné, nebo mají problémy s oplodněním).
Větší náchylnost k infekcím a zraněním = Peří slouží nejen jako tepelná bariéra, ale i jako ochrana před zraněním, infekcí nebo parazity. Pokud slepice přichází o peří může se stát, že nastydne nebo se naopak přehřeje. Celkově jí to rozhodí celý termoregulační systém. Ztráta peří odhaluje důležité části těla, jako je například kloaka. Která může být napadená parazity plísněmi nebo bakteriemi. Slepice bez peří by měli být pravidelně kontrolovány, ošetřovány a desinfikovány.
Špatný termoregulační systém = Peří slouží také jako termoregulace, které slepici chrání před horkem nebo chladem. Pokud slepice přichází o peří může mít problém s udržením tělesné teploty. To může vést k přehřátí, nebo podchlazení, které slepici mohou způsobit šok, dehydrataci nebo v nejhorších případech i smrt. Slepice by měli mít dostatek pitné vody, stín, prostor bez průvanu a teplou podestýlku.
- Zhoršení sociálního postavení = Slepice žijí v hejnech, kde platí určitá pravidla. Slepice, která přichází o peří, může být považována za slabou, nemocnou nebo nevzhlednou. V takových případech může být slepice ze strany ostatních slepic šikanována. Může se stát, že ji z hejna vyloučí a bude muset být sama. Což je pro ní psychický stres.
Jak pomoct slepici, která je bez peří:
Zjistit příčinu ztráty peří: Vždy jako první musíme zjisti, proč slepice peří ztrácí. Vyžaduje to čas a trpělivost. Měli bychom ověřit přítomnost parazitů, prohlídkou slepice a následně prostoru kde žije. Pozorujeme vzájemné chování slepic jestli nedochází ke kanibalizmu. Zkontrolujeme kvalitu a množství krmiva a pitné vody. A snažíme se co nejvíce předejít faktorům, které slepice stresují.
Podpořit růst nového peří: Pro podporu růstu peří můžeme použít různé doplňky stravy s vysokým obsahem bílkovin jako je rybí moučka a pivovarské kvasnice. Dále můžeme přidávat vitamíny, minerály, omega-3 mastné kyseliny a aminokyseliny které podporují růst peří. Můžete použít speciální masti, spreje, nebo oleje, které stimulují růst peří, zklidňují podrážděnou kůži, nebo chrání peří před dalším poškozením. Slepice by měla mít klid a odpočinek na tvorbu nového peří.
- Zabránit další ztrátě peří: Jak jsme již psali slepice, která je bez peří je více náchylná k nemocem apod... Poroto ji musíme pravidelně kontrolovat. Poskytnout ji dostatečné velký prostor s úkryty před sluncem a chladem. Izolovat jí od veškerého stresu (oddělit agresivní slepice, nebo jim alespoň dát brýle proti kanibalismu). Aby nedocházelo k další ztrátě peří.
