Selen
Chemicky značen jako Se. Selen je jedním z nejlepších antioxidantů, který je obsažený v půdě. Selen má blízkou vazbu k vitamínu E, který je pro koně velmi důležitý, jako výborný antioxidant, chrání organismy před nebezpečnými volnými radikály. Je součástí antioxidačního enzymu, který chrání buňky proti škodlivým látkám z potravy.


Účinky selenu
Selen se využívá v boji proti rakovině, dále dokáže chránit srdce snižováním přilnavosti krve a zvyšuje tak hladinu prospěšného cholesterolu vůči škodlivém cholesterolu.
Můžeme ho uplatnit v prevenci šedého zákalu a je také důležitý pro správné fungování štítné žlázy a imunitního systému. Pomáhá v obraně proti virovým infekcím, společně s vitaminem E.
Co se týče imunitního systému, hraje v něm selen důležitou roli. Navyšuje produkci protilátek a má vliv na zabíjení bakterií pomocí bílých krvinek.
Dostatečné množství selenu je důležité k optimální buněčné imunitě, zejména pro funkci fagocytózy T-lymfocytů (buňky bílé krevní řady, které požírají cizorodé částice, mikroby či poškozené buňky). Dále má selen vliv na kvalitu spermií včetně tvorby testosteronu.
Výskyt selenu
Z pastvin se selen dostává do organismu v účinné organické formě, velmi záleží na půdě, ale většinou ho bývá nedostatek. V ČR jsou pouze dvě rostliny které jsou schopné kumulovat selen v pletivech. A jsou to Kozinec Blanitý a Starček (!obě rostliny jsou pro koně jedovaté!) Selen je obsažen v píci i v obilovinách. O České republice je obecně známo, že patří do skupiny zemí s nízkým obsahem selenu v půdě. Proto v oblastech s nižším výskytem selenu doporučujeme přidávat selen do krmené dávky.


Nedostatek selenu
Nedostatek selenu v krmné dávce způsobuje onemocnění, které se nazývá nutriční svalová dystrofie (myodegenerace – NMD). Touto nemocí jsou postižena primárně hříbata a to od narození až do 7 měsíců. Výskyt tohoto onemocnění u starších koní je výjimečné.
Hříbě, které trpí nedostatkem selenu nemusí zákonitě onemocnět. Až následné působením ostatních faktorů jako jsou fyzický a psychický stres. Můžou spouštět poškození membránsvalových buněk za pomocí volných radikálů. Důsledkem jsou klinické příznaky, které jsou rozlišovány ve dvou formách onemocnění:
Akutní - Nejsou postiženy pouze kosterní svaly, ale i svalovina srdce (myokard), který následně vede k náhlým úhynům hříbat
Subakutní - Je postižena primárně kosterní svalovina. Pro toto onemocnění je typická celková svalová slabost – neschopnost vstát a sát mléko. Postižení svalů může být také asymetrické, v těch mírnějších případech může být klinickým příznakem kulhání.
Pokud je postižena svalovina jazyka, hltanu a žvýkacích svalů, je jediným příznakem porucha sání a polykání neboli dysfágie.
Jestliže budou postiženy dýchací svaly hříbě může vykazovat různé stupně dechové tísně.
V závažných případech hříbě vylučuje černou moč, což je důsledek vylučování tmavého barviva myoglobinu. Toto barvivo je vylučováno z poškozených svalových buněk. V případě, že hříbě akutní nástup přežije tak se u něj projeví dlouhá svalová ztuhlost, zpomalený růst a celkový vývoj hříběte.
Nadbytek selenu
Při vyšším příjmu selenu může vzniknout intoxikace. Ta může nastat spontánně během spásání porostu, který má vysokou koncentraci selenu 5-40 mg/kg sušiny. K předávkování může dojít i u nadměrného zkrmování seleničitanu sodného nebo jiné jeho sloučeniny, které jsou obsaženy v minerálních krmných směsích.
U koní nastává tzv. alkalóza, která má příznaky jako na příklad– ztráta chuti, nekoordinované pohyby, kolikové bolesti nebo úhyn. Pokud by se jednalo o chronickou intoxikaci tak nastává patologické změny v myokardu (srdci), ledvinách, játrech a rohovině kopyt. Mohou se vyskytovat apatie, kulhání , záněty škáry, ztráta srsti, hubnutí a dokonce i úhyn.
Příznaky nadbytku selenu:
- Nevolnost
- Deprese
- Poruchy trávení
- Lámavost hřívy a ocasu
- Rychlé dýchání
- Práskání kopytní stěny
Jelikož je v ČR obecně málo selenu, tak zde nehrozí předávkování selenem z pastvy. Předávkování se může stát z preventivních či terapeutických příčin. Maximální tolerovaná dávka je 2mg/kg krmné dávky. Akutní intoxikace v podobě seleničitanu sodného leží mezi 3,3-6mg/kg živé hmotnosti. Příznaky akutní intoxikace se objeví cca do šesti hodin od podání selenu. Vyznačuje se primárně silným průjmem, pocením, zrychlení tepu, zrychlené dýchání, zvýšená teplota, apatie, střední až těžká kolika. Smrt může nastat již do 24 hodin.


Krmení
Minimální obsah selenu v krmivu by se měl pohybovat 0,1-0,12mg na 1kg sušiny krmiva. Takže pro koně s hmotností přibližně 500kg je tento minimální obsah selenu 1mg denně. Selen se vyskytuje v krmivech ve formě aminokyselin, selenocysteinu. Mezi prvky řadíme selenit a selenit sodnatý. Vyšší požadavek na selen mají koně s vyšší fyzickou námahou. U odstavených hříbat je vyšší hladina selenu potřebná pro prevenci poruch svalů.
Výživové doplňky
Suplementace má několik způsobů. Jedna z nich je například přístup k minerální soli. Ta obsahuje 30 ppm (jedna miliontina) selenu. Při očekávané spotřebě 33g soli kůň přijme 1 mg selenu na kilogram denně. Dalším způsobem je krmení kompletních krmiv s obsahem selenu 0,1-0,5mg selenu na kilogram sušiny. Podávání vitamino-minerálních doplňků je také vhodné. Nejvíce náchylné jsou hříbata, které je nutné pečlivě hlídat. Nejlepší doba, kdy podávat selen je ve třetím trimestru březosti. Většinou je selen kombinovaný s vitamínem E.
