Přichází sychravé počasí a s ním i větší náchylnost slepic k onemocnění. Proto bychom měli sledovat jejich zdravotní stav.
Je dobré zdravotním problémům předcházet a v těchto dnech podpořit obranyschopnost slepičího organismu. Protože dobrá imunita zvyšuje odolnost proti různým nemocem. Obranyschopnost slepičího organismu je podmíněna i geneticky, věkem, stavem trávicího ústrojí a také prostředím, ve kterém slepice žijí.
Čím můžeme zlepšit imunitu svých slepic?
- Dostatkem minerálů a vitamínů
- Správnou stravou
- Minimum stresu
- Vhodným ubytováním
Důležité vitamíny pro podporu imunity u slepic:
- Vitamín C: Skvělý pomocník při přechodu podzim/zima a zima/jaro. Je známý pro svou schopnost posilovat imunitní systém a bojovat proti infekcím. Slepicím ho můžeme podávat formou doplňkové stravy.
- Vitamín D: Pomáhá tělu lépe vstřebávat živiny, a to především vápník. Při nedostatku tohoto vitamínu se může stát, že budou slepicím křehnout kosti, budou mít nízkou snášku a skořápky budou tenké nebo rozbité. Proto je za potřebí, aby měli slepičky co největší přístup ke sluníčku.
- Vitamín A: Je vhodný zejména pro správný růst slepic. Podporuje snášku a celkový vhled slepic.
- Biotin: Málo známý vitamín, ale přesto velmi důležitý. A to především pro kůži a peří slepiček. Při nedostatku se může projevit zánětem kůže kolem očí, zobáku nebo na pařátech. Nachází se v pivovarských kvasnicích, které slepičkám velmi chutnají
Důležité minerály pro podporu imunity u slepic:
- Zinek: Podporuje produkci protilátek. Při nedostatku tohoto minerálu přicházejí slepice o peří. Pro doplnění zinku je vhodná slunečnice. Slepicím velmi chutná a obsahuje vysoké hodnoty zinku.
- Fosfor: Je důležitý jako stavební kámen pro tvoření silné skořápky a pevných kostí. Při nedostatku tohoto minerálu se může stát, že slepice snese vajíčko bez skořápky. Pro tyto případy je vhodné přidat minerální krmnou směs (Mikros nosnice / Nutri mix nosnice). K denní krmné dávce.
- Vápník: Je velmi úzce spojen s fosforem. Také je velmi důležitý při tvorbě skořápek a kostí. A ideální je přidat do stravy vápenný grit.
Bylinky vhodné pro podpoření imunitního systému:
- Oregano = posiluje imunitní systém, prevence proti různým infekcím
- Tymián = podpůrná bylinka při onemocnění horních cest dýchacích, má antibiotické a protizánětlivé účinky
- Petrželová nať = obsahuje velké množství vitamínu A, B, C, E
- Bazalka = Antibakteriální účinky, vhodná při onemocnění horních cest dýchacích
- Heřmánek = antibiotické a protizánětlivé účinky, uklidňuje
- Máta = přirozeně snižuje teplotu těla, tudíž je vhodná v létě při vysokých teplotách. Následně podporuje imunitu při onemocnění horních cest dýchacích
- Další vhodné a zdravé bylinky pro slepice: Pampeliška, kopr, šalvěj, majoránka, levandule, lichořeřišnice, řebříček, šanta, rozmarýn a jiné…
Jak bylinky podávat?
Bylinky můžeme slepicím podávat v suchém stavu, nebo jako čaj. V suchém stavu stačí přimíchat do denní krmné dávky. Nebo se také mohou přidávat do podestýlek.
Bylinky podávané v čajové formě jsou vítanou změnou obzvláště v zimním období, kdy se slepicím podává vlažný čaj a pro slepičky je velmi chutný a nápomocný při různých obtížích (onemocnění horních cest dýchacích, odčervení apod…)
Bylinné směsi:
Ovoce, zelenina a zelené lupení jako skvělý přírodní zdroj minerálů a vitamínů:
Je vhodné slepicím do denní krmné dávky občas přidat i něco čerstvého. Čerstvé věci obsahují spoustu minerálů, vitamínů a stopových prvků.
Ovoce: Jahody, borůvky, maliny, ostružiny
Zelenina: (nastrouhaná) červená řepy, batáty, rajčata
Zelené lupení: listy růžičkové kapusty, nať z mrkve, petržele, slepičky nepohrnou i vytrhaným plevelem ze zahrádky ( nepodávat jedovaté rostliny! )